8-9Proteklih smo dana ponovno svjedoci velikih gužvi ispred i oko zgrade Općine Tuzla gdje svakodnevno stotine mladih ljudi dolaze ovjeriti svoja dokumenta koja će priložiti uz prijave na natječaje za posao. Uobičajeno, većina osnovnih i srednjih škola u Tuzlanskoj županiji upravo u kolovozu raspisuju natječaje za prijem u radni odnos.

Nažalost, ponavlja se da pojedini direktori natječaje objavljuju u dnevnim i tko zna kakvim sve već listovima, a koji se uopće ne mogu naći u prodaji na našoj Općini ili Županiji. Čini se kako nije dovoljno to što kandidati po cijeli dan moraju čekati na ovjere dokumenata i uz to mogu ovjeriti samo po dvije kopije svakog dokumenta što je van svakog razuma, budući je otvoreno na desetine radnih mjesta po cijeloj Županiji, već još moraju i tragati za raznoraznim „skrivenim“ natječajima.

 

Cijenimo činjenicu da je Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Tuzlanske županije na svojoj internet stranici objavilo većinu tih natječaja, ali ju smatramo nedovoljnom jer se cjelokupan proces može daleko više pojednostaviti i učiniti značajno transparentnijim. Primjer dobre prakse možemo pronaći u Brčko Distriktu gdje je cjelokupna procedura prijave na posao maksimalno pojednostavljena.

Shvaćamo da naše društvo teško može pomoći tisućama mladih visoko obrazovanih ljudi u pronalasku posla, ali se barem procedure mogu pojednostaviti. Tim povodom pozivamo nadležno Ministarstvo da djeluje u tom smjeru.