U emisiji HRT-a „Studio 4“ predsjednik Županijskog odbora HDZ BiH Soli i zastupnik u Skupštini Tuzlanske županije Mijo Krešić govorio je o razlozima prosvjeda u Tuzlanskoj županiji i u još nekim područjima u Federaciji BiH te posjeti premijera Republike Hrvatske Zorana Milanovića Mostaru. Prenosimo transkrip cijeloga razgovora vođenog u studiju u Zagrebu.
HRT: Sve je krenulo iz Tuzle, Vi također dolazite iz Tuzle. Možemo li govoriti da su samo Bošnjaci na prosvjedima u Tuzli ili tamo ima i Srba i Hrvata?
Krešić: U Tuzli je većinsko stanovništvo bošnjačko i oni su uglavnom na prosvjedima. Ne isključujem da ima određeni broj i Hrvata, a Srbi su na prostoru Tuzlanske županije i Tuzle na razini statističke pogreške.
HRT: Siromašni su i Hrvati i Bošnjaci i Srbi. Što je glavni razlog da se Hrvati i Srbi nisu priključili ovim prosvjedima, jer se uglavnom prosvjedi događaju u kantonima s bošnjačkom većinom?
Krešić: Činjenica je da su prosvjedi uglavnom na prostoru s bošnjačkom većinom. Što se tiče Hrvata u Tuzlanskoj županiji, podržavamo prosvjede, ali ne i nasilje koje se događa. Tamo smo u jednom dijelu svi u istoj poziciji kada je u pitanju ta socijalna dimenzija. Naravno, Hrvati su ponovno u svim ovim županijama u dobroj mjeri onemogućeni kada je u pitanju pristup javnim institucijama i službama. Ove promjene koje su krenule, osobno držim, dosta su dobre ako budu usmjerene u dobrom pravcu.
HRT: Mnogi analitičari vide dvije komponente ovih prosvjeda. Jedna je ova socijalna koju svi podržavaju, a druga je ova politička koja vodi internim borbama političkih elita u BiH?
Krešić: držim da ova događanja koja su krenula iz Tuzle trebaju biti prilika za BiH ako budemo mogli usmjeriti naše zahtjeve ka budućnosti tj. ka usmjerevanju BiH ka EU. No, ako budemo BiH vraćali korak unatrag mislim da dolazimo u još jednu težu situaciju nego što smo imali.
HRT: Dobro, ali kako gledati tu situaciju, kako je uopće održiva ovakva BiH kad gledamo u ovom socijalnom aspektu. Kolika je prosječna plaća u Tuzli?
Krešić: Prosječna plaća u BiH je oko 400 eura.
HRT: 400 eura radnik, a premijer Tuzlanskog kantona ima nekih 1500 do 2000 eura, jeli tako?
Krešić: To je bila plaća premijera.
HRT: E sada kada imamo 110 ministara to je…?
Krešić: Očito je da BiH ima ovakvu strukturu kakvu ima. Mi u BiH smo zainteresirani za promjene i osobno sam zagovarao promjene posljednjih nekoliko godina i najviše su ih zagovarali Hrvati da bi upravo doveli Hrvate u poziciju ravnopravnog naroda s druga dva konstitutivna naroda, a posebno na prostorima gdje su određeni konstitutivni narodi manjinski. To zagovaramo bez obzira da li se radilo o Republici Srpskoj, Tuzlanskoj županiji ili područjima gdje su Hrvati većina.
HRT: Dolazite iz Tuzle, zašto je baš sve ovo krenulo iz Tuzle?
Krešić: Očigledno da vlast nije razumjela narod i njihova stajališta i da je u dobroj mjeri prekinuta ta komunikacija između vlasti i naroda te da je u dobroj mjeri, ali ne samo u Tuzlanskoj županiji nego i na drugim razinama vlasti, nepravedno raspoređen javni novac. Tu se moraju napraviti određena prestrukturiranja. Napravljena je velika razlika između onih koji kreiraju i onih za koje se kreira.
HRT: Bilo je određenih povika na dolazak premijera Republike Hrvatske Zorana Milanovića u Mostar. Jučer smo svjedoci da je Turski ministar vanjskih poslova Davutoglu podržao prosvjede u BiH, a znamo kako se oni odnose prema svojim prosvjednicima?
Krešić: Svi koji dođu u BiH s dobrom namjerom mislim da su dobro došli. Ono što je ključno u ovom trenutku jeste spriječiti bilo kakve međuetničke sukobe, a kad je u pitanju BiH ona je uvijek jako osjetljiva. Ako su prosvjedi u ovim socijalnim dimenzijama to je dobro. Podsjećam da je u posjeti BiH bio gospodin Davoutoglu, da su predstavnici Republike Srpske bili u Beogradu, znamo na koji način funkcionira BiH tj. ona još uvijek ima jak međunarodni protektorat, imamo garante koji su supotpisnici Deytonskog mirovnog sporazuma i dobro je da te članice naprave određeni angažman. Međutim, definitivno konačna rješenja trebaju se dogoditi unutar naroda u BiH.